Kad govorimo o križobolji onda najčešće mislimo na bol u donjem dijelu leđa sa kojom se svatko od nas susreo barem jednom u nekom trenutku svog života. Tako je križobolja danas jedan od najučestalijih zdravstvenih problema modernog doba i procjenjuje se da čak 80% populacije tijekom svog života barem jednom ima bolove u križima tj. slabinskom dijelu kralježnice. U narodu su rašireni brojni nazivi za križobolju od kojih je najpoznatiji lumbago, a jedan popularni je i “hexenschluss” iliti vještičji ubod koji jako dobro opisuje karakteristike bolesti.
Kako bi objasnili što je križobolja i kako ona nastaje moramo prvo shvatiti što je to kralježnica i na koji način ona funkcionira. Kralježnica je glavni osnovni koštani oslonac trupa nužan za pokretanje, potporu gornjeg dijela trupa i glave, stabilizaciju zdjelice, stav i držanje tijela te zaštitu osjetljivih struktura kralježničke moždine. Ona čini temeljni dio kostura koji povezuje kosti glave, trupa i udova. Kralježnicu čine 33-34 kralješka od čega 7 vratnih, 12 prsnih, 5 slabinskih, 5 križnih (srasli u križnu kost) i 3- 5 trtičnih (srasli u trtičnu kost). Koštane elemente vratnih, prsnih i slabinskih kralježaka međusobno odvajaju međukralježnički diskovi. Između kralješaka nalaze se međukralježnički (intervertebralni) diskovi koji su zapravo hrskavični jastučići ispunjeni tkivom slične konzistencije kao želatina i oni zapravo služe kao amortizeri naše kralježnice. Ne smijemo zaboraviti niti mišiće koji su zapravo glavni stabilizatori naše kralježnice jer oni čuvaju naše diskuse te omogućuju pokrete kralježnice i cijelog tijela. Što su mišići čvršći i jači to će i naša kralježnica biti zaštićenija od ozljeda.
Upravo je najčešći uzrok križobolje i boli u donjem dijelu kralježnice koja se manifestira kao jaka bol u predjelu križa pretjerano, nepravilno i prekomjerno tjelesno naprezanje koje premašuje snagu leđnih mišića, sveza i međukralježničkih diskova. To je najčešće nepravilno držanje, višesatni nepravilan tjelesni položaj kao što je sjedenje na poslu 8 sati na neadekvatnoj stolici i u neadekvatnom položaju, višesatno sjedenje u automobilu, težak fizički rad, nepravilno dizanje tereta a takve tegobe redovito uzrokuju opušteni ili prenapregnuti mišići koji se onda u jednom trenu mogu zgrčiti i pretvoriti u tvrdu i bolnu regiju uz iznenadnu žestoku i jaku bol koja se pojavljuje kod svakog pa i najmanjeg pokreta te može dovesti do djelomične ili potpune nepokretnosti.
Križobolja može nastati i postepeno počevši sa laganom boli ili osjećajem nelagode koji onda postepeno raste u sve jaču i jaču bol. Među uzroke križobolje ubrajamo i oštećenu hrskavicu između kralješaka, degenerativne promjene na kralježnici, upalne reumatske bolesti (ankilozantni spondilitis, psorijatični artritis, giht), osteoartritis, osteoporoza, skolioza, razne traume kralježnice, diskus hernije, manjak tjelesne aktivnosti, pretjerana tjelesna težina, neadekvatna obuća (visoke potpetice),kronični stres. Bolovi ponekad mogu biti vrlo oštri i neugodni, a ponekad tupi i dubinski.
Upravo u skladu sa uzrocima same križobolje tako se pristupa liječenju i samoj prevenciji bolesti. Sve ovisi o kliničkoj slici i intenzitetu bolova te pokretljivosti same kralježnice.
Ako se radi o prenaprezanju mišića uslijed ponavljajućeg nepravilnog položaja tijela prije svega treba slušati signale tijela, te naći najbolji položaj u kojem su bolovi najmanji i mirovati, polako raditi vježbe istezanja do granice boli, stavljati ledene obloge pri akutnim stanjima, te grijati za kronične bolove.
Što se tiče prenapregnutih mišića u donjem dijelu kralježnice, kako ih opustiti te kako smanjiti bolove; upravo se tu kao najbolje rješenje pokazao naš OXYGEN OPTIMAL pojas za leđa sa terapijom Cellianta® koji ne samo da pomaže pri smanjenu bolova, nego isto tako potiče cirkulaciju, dokazano obogaćuje krv i okolno tkivo kisikom i to do 29% te olakšava pokretljivost same kralježnice; zbog povećanja volumena kisika i poticanja mikrocirkulacije, mišić koji je pod opterećenjem ponovo može vršiti svoju funkciju.
Pojas se može koristiti i preventivno kako bi smanjili mogućnost upale živca, mogućih ozljeda usred prenaprezanja i slično.