Sudeckova bolest (Sudeckova distrofija) je upalna bolest vezivnoga tkiva i odnosi se na istovrsne promjene koje nastaju najčešće na šaci ili stopalu nakon neke prethodne traume ruke ili noge, a mogu varirati od bezazlenih kao što je udarac, kontuzija mekih tkiva, distenzija ligamenata, distorzija zgloba pa do kompliciranih prijeloma. Intenzitet traume nije proporcionalan intenzitetu izraženosti Sudeckove bolesti, pa tako benigna ozljeda može uzrokovati teške promjene u Sudeckovoj bolesti. Sudeckova bolest je čest problem u fizijatrijskoj ambulantni, a vrlo se dugo i relativno neuspješno liječi. Najvažnije je prepoznati Sudeckovu bolest u ranoj kliničkoj fazi i odmah započeti liječenje.
Smatra se da u nastajanju kliničke slike može sudjelovati veliki niz različitih faktora :
- poremećaj neurovegetativnog i endokrinog sustava
- upale
- poremećaji lokalne cirkulacije (zbog strangulirajučeg sadrenog zavoja)
- poremećaji acidobazične ravnoteže
- inaktivnost
Klinička slika Sudeckova sindroma može se podijeliti u tri stadija:
1. stadij ili stadij upale: karakterizira u prvom redu bol koja se javlja ne samo pri opterećenju i pokretu nego i u mirovanju. Koža je otečena nategnuta sjajna i topla, pojačano se znoji, a gibljivost zglobova je smanjena. Labaratorijski nalazi ne pokazuju tipičnih promjena, a obično nema ni otekline limfnih čvorova. Radiološki nalaz pokazuje znakove osteoporoze, prije svega na malim kostima.
2. stadij ili stadij distrofije: karakterizira i dalje prisutnost boli i početnih kontraktura zglobova sa atrofijom muskulature. Oteklina mekih tkiva nestaje, lokalna hiperemija pretvara se u hladnoću, a koža je obojena lividno plavo. Radiološki se nalazi difuzna mrljasta osteoporoza.
3.stadij ili stadij atrofije: funkcija narušenog uda bitno je narušena, sve do neupotrebljivosti. U toj fazi bolesti boli nisu uvijek prisutne, meka tkiva su atrofična, a koža blijeda I bez oteklina. Radiološki se nalazi izražena osteoporoza a zglobne pukotine mogu biti sužene.
SIMPTOMI:
Akutna faza:
- Bol- bol u mirovanju i u pokretu- Promjene na koži (otečena, sjajna znojna, crveno – plava boja) pojačano znojenje, površinske vene su vrlo vidljive.
- Temperaturna razlika- prvo hipertermije (u usporedbi sa zdravim dijelom tijela), zatim hipotermija zahvaćenoga područja .
- Oticanje zglobova
Poodmakla faza:
- Mišićna atrofija: kada se smanji otok, mišići postaju vrlo tanki.
- Atrofija kože: koža izgleda glatko, sjajno
- Promjene temperature: zbog nedostatka cirkulacije, lokalna hipotermija
- Osteoporoza je vidljiva samo na rendgenu
LIJEČENJE
Sudeckova sindroma ovisi o stadiju u kojem se bolest nalazi. Važno je liječenje započeti što ranije.
- stadij (stadij akutne upale) – Imobilizacija u povoljnom položaju ekstremiteta, u dobro postavljenoj sadrenoj longeti smatra se prvom i najvažnijom mjerom. Primjena antiflogistika i analgetika smiriti će upalu i bol. Na tonus krvnih žila djeluje se preparatima divljeg kestena i Hiderginom, a primjena Calcitonina pokazala je povoljne rezultate. Od fizikalnih procedura u ovoj fazi dolaze u obzir ultrazvučna terapija , IFS , te krioterapija.
- stadij (stadij kronične upale i distrofije) – Strogo mirovanje je indicirano jedino kod jakih boli i povećanja edema. U ovom stadiju ne treba očekivati rezultate od medikamentozne terapije. Počinje se sa laganim vježbama istezanja do granice boli čemu prethodi krioterapija, a može se koristiti i hidroterapija. Također se ultrazvučna terapija pokazala kao kvalitetno riješenje.
- stadij (stadij atrofije) – U ovom stadiju nastojimo popraviti funkciju oštečenog ekstremiteta, iako često sa minimalnim rezultatom. Primjenjuje se fizikalna terapija u vidu izmjeničnih kupki, iontoforeza, masaža i funkcionalna terapija.
Vrlo je važno što ranije postaviti dijagnozu Sudeckovog sindroma kako bi se liječenje započelo već u 1. akutnoj fazi.
Stoga Vam je Terrapromo preporuča svoje proizvode kako biste si sami olakšali tegobe i smanjili navedene simptome, te sukladno tome, spriječili nastanak komplikacija i ubrzali oporavak.
KONJSKI KESTEN GEL – Forte
Divlji kesten prvenstveno se koristi za liječenje venskih oboljenja, prije svega proširenih vena, hemoroida, tromboflebitisa i dr. Njegov glavni sastojak – escin, jača tonus venskih krvnih stjenki, smanjuje njihovu propustljivost i nagomilavanje tekućine u tkivima (otečenost), djeluje protuupalno i ubrzava krvotok čime sprječava zastoj u venama.
Upotrebljava se za bolove u leđima, reumatske bolove (u mišićima, zglobovima,tetivama).
Zahvaljujući hidrogeniziranom ricinusovom ulju i ulju sjmeneki kanabisa omekšava rožnatu i hrapavu kožu,te ju dubinski njeguje i hidratizira.
FLEXI GEL
FLEXI GEL koristi se za ublažavanje tegoba kod za osteoartritisa, reumatoidnog artritisa, gihta i tendinitisa (upale tetiva). Postoji sve više dokaza da vražja kandža pomaže u brzom uklanjanju boli uzrokovanom upalnim procesima u zglobovima. Smatra se da je po djelotvornosti jednaka ibuprofenu.
Njemačka je službeno odobrila vražju kandžu za liječenje artritisa, bolova u križima, koljenu i kuku, te kao sastojak brojnih antireumatskih pripravaka.
Dermatološki testirano.
Ostavi komentar