Šećerna bolest (diabetes mellitus) je metabolički poremećaj iskorištavanja glukoze ili krvnog šećera kao energije. Uzrok povišene razine glukoze u krvi je nedostatak inzulina, hormona koji se izlučuje iz gušterače.
Šećerna bolest ne boli ali ju teškom i opasnom čine akutne i kronične komplikacije na krvnim žilama i živcima svih organskih sustava u tijelu. Najčešće su zahvaćene male krvne žile pa dolazi do otežanog protoka krvi, što uzrokuje smanjenu opskrbu stanica i tkiva hranjivim tvarima i kisikom. Te promjene bitno utječu na kvalitetu života oboljelog, smanjuju mu radnu sposobnost, a mogu i skratiti očekivanu dužinu života.
Promjene na živcima smanjuju osjetilnu i motoričku funkciju s posljedicom stvaranja neurotrofičnih ulkusa. Promjene na velikim krvnim žilama (makroangiopatija) i malim krvnim žilama (mikroangiopatija) dovode do ishemičnih ulkusa. Takve se promjene na žilama i živcima često javljaju istodobno, najčešće na stopalima, a tada se nazivaju neuroishemični ulkusi.
Što bolest dulje traje, veća je mogućnost nastajanja promjena na stopalima. Komplikacijeobično počinju pojavom simptoma kao što su:
- Povremeno šepanje (intermitentnaklaudikacija)
- Odsutnost pulsa na prednjoj i stražnjoj strani stopala
- Otpadanje dlaka, tanka, hladna i sjajna koža stopala te promjena boje noktiju.
- Nedostatak osjećaja boli kao zaštitnog refleksa
- Javljaju se “trnci”, “pikanja”, osjećaj hladnoće, a noću i grčevi te bolovi u nogama kao posljedica oštećenja živaca
- Bolesnik ima deformirano stopalo zbog slabe muskulature, a kad je bez cipela i čarapa, hoda na petama ili prstima. To je posljedica oštećenja motoričkih živaca.
- Suha, vruća i tanka koža na kojoj se stvaraju pukotine, a nikada se ne znoji znak je poremećaja funkcije autonomnog živčanog sustava.
a) Ishemični ulkus
Uzrok je smanjen dotok krvi koji uzrokuje nepravilan i bolan defekt kože, a okolna koža je blijeda i atrofična. Javlja se na rubnim dijelovima pete, na prednjim dijelovima stopala ili na koži gornjeg dijela stopala. Ubrzo dolazi do infekcije pa se može razviti i gangrena.
Slika 1. Dijabetička gangrena stopala
b) neurotrofički ulkus
Pravilnog je oblika, ne boli, a lociran je na rožnatim dijelu stopala ili vrhu prstiju.
Slika 2. Neurotrofički ulkus
Svaka ozljeda na stopalu može dovesti do amputacije dijela stopala, ali i noge!
NJEGA STOPALA:
- Nikada ne hodati bos, niti na plaži, zbog mogućih ozljeda.
- Svaki dan pregledavati noge uz pomoć zrcala ili zamoliti nekog drugog za pomoć pri pregledu.
- Svakodnevno prati noge u mlakoj vodi, sa neutralnim sapunom, a osušiti ih mekanim ručnikom. Naročito paziti da se koža dobro osuši između prstiju.
- Kožu mazati losionom ili kremom.
- Ne upotrebljavati nikakve podvezice radi ograničavanja cirkulacije.
- Nokte ne rezati oštrim i šiljatim predmetima, zbog moguće ozljede, nego ih kratiti turpijicom.
- Nije dobro sam obrezivati kurje oči nego to treba prepustiti stručnoj osobi.
- Ne upotrebljavati kemijska sredstva kao alkohol, a ni flastere.
- Svaku ranu treba prekriti sterilnom gazom i odmah se javiti liječniku
- Obuća mora biti udobna, od mekane i lako savitljive kože i ne tijesna.
- Noge se ne smiju zagrijavati grijaćim tijelima da ne bi došlo do opeklina zbog smanjene osjetljivosti. Dozvoljeno je utopljavanje nogu samo čarapama bez šavova i od prirodnih materijala (vuna ili pamuk).
Dijabetičari su uvjetno zdravi ljudi za čije su zdravlje jednako odgovorni uz njihove liječnike i oni sami. Prolaze stalnu edukaciju o samokontroli razine glukoze u krvi, terapiji, kao i o potrebnom načinu života. Ne smije se zaboraviti na redovite kontrole kod nadležnog liječnika i dijabetologa, a naročito je važno odmah se javiti liječniku ako se primijete bilo kakve promjene na tijelu jer će liječnik odmah učiniti potrebne pretrage i odrediti potrebnu terapiju. Discipliniranom dijabetičkom prehranom, smanjenjem prekomjerne tjelesne težine, tjelesnom aktivnošću (vježbe i kretanje), najbolje se može prevenirati nastanak i intenzitet komplikacija. Važno je i pratiti razvoj modernih terapijskih sredstava. Tu su od velike koristi Oxigen Optimal čarape obogaćene 100% Celliantom, koje su dizajnirane upravo za dijabetičare i osobe sa poremećajem periferne cirkulacije.
Prim. Dr. Ana Švast-Singer
internist, dijabetolog